اقدامات پیشگیرانه و کنترلی مرتبط با حریق

ایمنی حریق

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۳:۱۰ کد : ۲۷۶۹۷ اخبار اطلاعیه‌ها
تعداد بازدید:۶۹۲
شناسایی خطرات و ارزیابی و مدیریت ریسک های مرتبط با خطرات در محیط های کاری و تحصیلی از جمله مهترین اقداماتی است که همه دانشگاهیان باید نسبت به انجام آن حساست های لازم را داشته باشند.
ایمنی حریق

شناسایی خطرات و ارزیابی و مدیریت ریسک های مرتبط با خطرات در محیط های کاری و تحصیلی از جمله مهترین اقداماتی است که همه دانشگاهیان باید نسبت به انجام آن حساست های لازم را داشته باشند.

خطرات متعددی در اغلب اماکن وجود دارد که می تواند به عنوان علل بروز حوادث آتش سوزی شناسایی و کنترل گردند.

نارسایی های مرتبط با برق، بالا بودن بار مواد آتش گیر در یک فضای کاری یا تحصیلی، انجام فعالیت های شیمیایی در آزمایشگاه ها، عدم رعایت احتیاط کافی و ... از جمله خطراتی است که می توان به آن اشاره داشت.

برای مهار این خطرات؛ دو دسته اقدامات می توان انجام داد:

 اقدامات پیشگیرانه 

اقدامات کنترلی

اقدامات پیشگیرانه به مجموعه تدابیری اطلاق می شود که به منظور کاهش احتمال بروز حادثه و در راستای جلوگیری از بروز خطر انجام می شود. این دسته از اقدامات همواره اولویت و اهمیت بیشتری دارند و هزینه های کمتری نیز خواهد داشت. انجام درست و به موقع اقدامات پیشگیرانه می تواند در ایجاد محیطی امن تر و سالمتر موثر باشند. (مرتفع نمودن نواقص مرتبط با برق، انجام درست و ایمن فرایندها و فعالیت ها و ...)

اقدامات کنترلی نیز مجموعه ای از تلاش هاست که بعد از بروز حوادث، به منظور کنترل شدت و پیامدهای حوادث انجام می پذیرد.

در یک محیط دانشگاهی؛ وجود کپسول های اطفای حریق، ارائه آموزش های لازم به دانشگاهیان، برگزاری مانورهای عملی به صورت دوره ای از جمله اقداماتی است که خصوصا در ارتباط با اقدامات کنترلی حائز اهمیت است.

امید است دانشگاهیان با لحاظ نمودن مجموعه تدابیر پیشگیرانه و کنترلی مرتبط با حریق، در راستای دستیابی به دانشگاهی ایمن تر، تلاش های لازم را به عمل آورند.

در این پوستر قدری با مفاهیم مربوط به ایمنی حریق بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

کلید واژه ها: اقدامات کنترلی اقدامات پیشگیرانه پیشگیرانه خطرات دانشگاه تهران دانشگاهیان دانشگاه ها ایمنی حریق حریق کپسول اطفای حریق


( ۷ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.